modoko architektura Damian Serwata. Rozbudowa domu w Orzeszu. Biuro projektowe z Orzesza. Dobry architekt, projekty domów, projekty architektoniczno-budowlane,  projekty domów energooszczędnych, projekty domów tanich w budowie, projekty domów parterowych. Nasi klienci o nas w Google moja firma

Rozbudowa istniejącego domu jednorodzinnego o dwa dodatkowe pokoje i wiatrołap.

rozbudowa domu w Orzeszu

Powierzchnia wewnętrzna: 57 m2 | Liczba kondygnacji: 2 | Kubatura budynku: 251 m3

Warunki i wytyczne

W związku z niewystarczającą powierzchnią mieszkalną, dla zaspokojenia potrzeb naszych klientów, w istniejącym budynku mieszkalnym jednorodzinnym w mieście Orzesze zaprojektowaliśmy rozbudowę domu.

Nasze biuro architektoniczne po zapoznaniu się z oczekiwaniami inwestorów zaproponowało rozbudowę w formie prostopadłościennej dwukondygnacyjnej bryły, połączonej funkcjonalnie z wnętrzem domu.

Pierwszy etap prac projektowych obejmował inwentaryzację budynku istniejącego oraz ekspertyzę budowlaną, oceniającą stan techniczny istniejącego obiektu. Konieczna była także szczegółowa analiza archiwalnego projektu domów, wybudowanych wcześniej w granicach działki. W oparciu o tak zebrane dane przygotowaliśmy projekt architektoniczno-budowlany.

Narożnik projektowanej rozbudowy wyposażyliśmy w duże przeszklenia, tworzące wraz z ciemnym obramowaniem okien główny element kompozycji elewacji.

W dobudowanej części na parterze znajdują się wiatrołap oraz sypialnia z garderobą, a na drugiej kondygnacji nadziemnej pokój dzienny. Pomieszczenia zaprojektowane na dwóch kondygnacjach  w projektowanej rozbudowie zostały połączone kręconymi schodami.

Minimalistyczną fasadę budynku zaprojektowaliśmy z uwzględnieniem potrzeby docieplenia budynków w następnym etapie inwestycji w przyszłości.

Warunki i wytyczne

W miejscu projektowanej rozbudowy znajdował się wcześniej istniejący wiatrołap. 

W pierwszym etapie realizacji inwestycji zaplanowaliśmy częściową rozbiórkę budynku. Była to konieczność ze względu na brak możliwości adaptacji istniejącego wiatrołapu na potrzeby projektu rozbudowy budynku.

Projekt architektoniczny rozbudowy domu zakłada, że dobudowana bryła powinna mieć współczesny charakter a wygląd istniejącego domu zostanie zmodernizowany i dostosowany do nowej formy podczas planowanych w przyszłości prac związanych z dociepleniem budynku.

Frontową elewację budynku zaakcentowaliśmy za pomocą skośnego podcięcia w poziomie parteru, w miejscu wejścia do budynku oraz kontrastowego ciemnego koloru.

Na projekt i wygląd budynku kluczowe znaczenie ma fakt połączenia projektowanej rozbudowy z istniejącym domem poprzez klatkę schodową przez co występuje różnica poziomów podłogi a projektowana bryła rozbudowy jest niższa niż istniejący dom.

Z pomieszczeń projektowanych w poziomie parteru rozbudowy przewidziano wyjście od strony wejścia przez wiatrołap oraz możliwość wyjścia bezpośrednio z sypialni do ogrodu.