Dom energooszczędny z płaskim dachem.
dom jednorodzinny w Mysłowicach
Powierzchnia wewnętrzna: 219 m2 | Liczba kondygnacji: 2 | Kubatura budynku: 1390 m3
Decyzje projektowe
W układzie funkcjonalnym domu wydzieliliśmy trzy strefy użytkowe. Zastosowaliśmy zdecydowane strefowanie przestrzeni, z wyraźną częścią techniczną, reprezentacyjną oraz prywatną należącą do gospodarzy. Ta druga jest dostępna dla gości, a jej serce to wysoki dwukondygnacyjny salon. Został bezpośrednio połączony z tarasem, nad którym zaprojektowaliśmy ażurowe zadaszenie. Dla podkreślenia domowej atmosfery i wygody użytkowników, w salonie zaproponowaliśmy także instalację kominka gazowego.
Strefowanie na część dostępną i prywatną zostało konskwentnie powtórzone w zagospodarowaniu działki.
Obok domu zaprojektowaliśmy budynek gospodarczy, połączony z bryłą budynku mieszkalnego. Projekt budynku gospodarczego uwzględnia lokalizację bezpośrednio przy granicy z działką sąsiednią.
Fasada budynku została zakomponowana z płyt imitujących kamień, a projekt elewacji domu uwzględnia połączenie z z bezpośrednim sąsiedztwem domu. Elewacja współistnieje z budynkiem gospodarczym oraz z ogrodzeniem działki i miejscem na śmietniki.
Nasze biuro architektoniczne musiało zmierzyć się z położoną na głębokości ok. 2m pod powierzchnią terenu nienośną warstwą gruntów organicznych. Dodatkowo w obszarze działki występują szkody górnicze.
Prac nie ułatwił nam też zmieniony (w momencie, kiedy mieliśmy już gotowy projekt domu) miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym mieliśmy też test prędkości pracy projektantów. Nastąpiła szybka adaptacja projektu do nowych wytycznych planistycznych i ostatecznie wywiązanie się w terminie ze zobowiązań wobec inwestora.
Z poszanowaniem dla środowiska
Budynek jednorodzinny w Mysłowicach zaprojektowaliśmy jako dom energooszczędny, wyposażony w pompę ciepła i wentylację mechaniczną z rekuperacją. Ze szczególną uwagą dobraliśmy rozwiązania w zakresie lokalizacji, kształtu bryły, ekspozycji i docieplenia budynków.
Na dachu budynku zaprojektowaliśmy miejsce na mikroinstalację fotowoltaiczną zasilającą budynek, dzięki czemu znacząco można obniżyć koszty użytkowania pompy ciepła. W domu zaprojektowana została instalacja klimatyzacji oraz zewnętrzne żaluzje chroniące dom przed przegrzewaniem w słoneczne dni.
Przed domem przewidzieliśmy miejsce na instalację gruntowego wymiennika ciepła wspierającego działanie systemu rekuperacji. Charakterystyka energetyczna budynku wykonana do projektu potwierdziła poprawność zaprojektowanych rozwiązań i wykazała niskie przewidywane zużycie energii.
W ramach kompleksowego opracowania projektu, przewidzieliśmy szereg rozwiązań dla bezpośredniego otoczenia domu. Jednym z przykładów jest zbiornik na wodę deszczową. Zlokalizowany przed garażem w celu zagospodarowania wody opadowej z dachu budynku. Rozwiązanie ekonomiczne dla budżetu domowników i ekologiczne – umożliwia czerpanie wody do podlewania zieleni w ogrodzie.