Dom na wąską działkę, energooszczędny i ekonomiczny.
dom jednorodzinny w Ornontowicach
Powierzchnia wewnętrzna: 108 m2 | Liczba kondygnacji: 1 | Kubatura budynku: 543 m3
Warunki i wytyczne
W Ornontowicach zaprojektowaliśmy budynek mieszkalny jednorodzinny – dom na wąską działkę.
Pomimo ograniczeń wynikających z kształtu działki i oddziaływania sąsiedztwa, nasze biuro architektoniczne zaproponowało projekt domu parterowego o komfortowym układzie. Budynek przystosowaliśmy do zaspokajania potrzeb czteroosobowej rodziny.
Głównymi założeniami przyjętymi do projektu było optymalizowanie rozwiązań architektoniczno-budowlanych w celu ograniczenia kosztów budowy, przy jednoczesnym silnym nacisku na oczekiwany efekt energooszczędny i ekologiczny.
Podczas dyskusji i ustaleń poprzedzających fazę projektową, w których uczestniczył inwestor i architekt, zdecydowaliśmy o zastosowaniu dachu płaskiego w lekkiej konstrukcji drewnianej.
Takie rozwiązanie znacznie przyspieszyło budowę i ograniczyło jej koszty. Jako wytyczną nasi architekci przyjęli dążenie do uzyskania optymalnego układu funkcjonalnego i jak najlepszego wrażenia estetycznego, przy zachowaniu maksymalnie racjonalnego układu konstrukcyjnego.
Na wstępie zrezygnowano z realizacji garażu wbudowanego w bryłę budynku, jako rozwiązania kosztochłonnego i obniżającego jakość energetyczną budynku. W toku prac przygotowawczych ustaliliśmy, że w terenie budowy występują i są prognozowane w przyszłości szkody górnicze. W związku z tym projekt architektoniczno-budowlany został uzupełniony o niezbędny sposób zabezpieczenia konstrukcji budynku przed oddziaływaniami górniczymi.
Projekty w terenie, gdzie występują szkody górnicze zawsze przygotowujemy w taki sposób, aby jak najbardziej ułatwić inwestorowi rozliczenie kosztów zabezpieczeń z przedsiębiorcą górniczym.
Kluczowe decyzje projektowe
Już na etapie projektu przewidzieliśmy zastosowanie w budynku w sposób kompleksowy nowoczesnych technologii. Dzięki temu na ręce inwestora trafił projekt postępowego domu energooszczędnego, spełniającego surowe normy zużycia energii i emisji zanieczyszczeń.
Jako źródło ciepła w budynku zaprojektowana została powietrzna pompa ciepła, a wentylacja pomieszczeń realizowana jest poprzez system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperacją. Płaski dach wieńczący dom jednorodzinny zaprojektowany został jako miejsce przeznaczone na montaż paneli fotowoltaicznych.
Jako jeden z elementów obniżających koszty użytkowania budynku zaprojektowano zbiornik na wodę deszczową odprowadzaną z dachu, dzięki czemu możliwy jest bezkosztowy pobór wody do podlewania ogrodu.
Elewacja domu parterowego oraz jego konstrukcja została zaprojektowana z poszanowaniem dla planowanego budżetu inwestora. Projekt elewacji i plan domu wraz ze szczegółowymi rozwiązaniami architektoniczno-budowlanymi podporządkowaliśmy wytycznym związanym z energooszczędnością oraz kosztami budowy. Dzięki prostej formie i optymalnemu układowi funkcjonalnemu i konstrukcyjnemu, zaprojektowaliśmy dom tani w budowie oraz energooszczędny i nowoczesny.